Ako dnes môže fotovoltika pomôcť podnikateľom?
Firmy budujú vlastné fotovoltické elektrárne nielen v záujme zvýšenia trvalej udržateľnosti svojho podnikania, ale najmä pre ich schopnosť pokryť veľkú časť spotreby elektriny. Pri zvyšovaní cien energií stojí toto riešenie prinajmenšom za zváženie.

Slnečnú energiu môžete využívať dvoma spôsobmi, buď na výrobu tepla, alebo elektriny. V prípade fotovoltických panelov hovoríme o výrobe elektriny, pri solárnych paneloch ide o výrobu tepelnej energie.

Aké fotovoltické panely poznáme?

V dnešnej dobe existujú dva základné typy fotovoltických zariadení:

 • Fotovoltický systém on-Grid je permanentne pripojený do distribučnej sústavy, kam bezplatne odvádza všetku vyrobenú elektrinu, ktorú podnik nespotrebuje. Tento systém je vhodný najmä do firiem alebo prevádzok, kde sa predpokladá, že hlavný odber elektrickej energie bude cez deň. Energia tak nebude braná z rozvodnej elektrickej siete, ale z fotovoltických panelov. Výhodou tejto inštalácie je nižšie množstvo odobratej elektriny z distribučnej sústavy a nižšia vstupná investícia. 
 • Hybridný systém je založený na systéme batérií. Elektrina, ktorú nespotrebuje váš podnik, sa ukladá do batérií, teda nie je odvádzaná do distribučnej sústavy. Hlavnou výhodou tohto riešenia je tak časová neobmedzenosť, keďže elektrinu môžete v prevádzke využívať počas celého dňa, ako aj nezávislosť od dodávok elektriny z distribučnej siete. 

Koľko viete ušetriť?

S partnerom ZSE Energia sme na jeseň roku 2022 financovali fotovoltické panely pre hotel, ktorý má ubytovaciu kapacitu 63 osôb, reštauráciu a wellness. Jeho ročná spotreba je 113 kWp.

Pre nášho klienta vykonalo ZSE Energia analýzu a realizáciu navrhnutého systému:

 • Typ systému: výkon 31,5 kWp 
 • Cena: 37 628,54 EUR bez DPH
   

Nášmu klientovi to prinieslo:

 • Ročnú úsporu: 11 537 EUR
 • Návratnosť investície: 6 rokov (vypočítaná v zmysle cien elektrickej energie v danom čase)

 

projekt k fotovoltaike

Je fotovoltický systém rovnako výhodný pre každého?

Samotný výkon fotovoltiky závisí od viacerých faktorov a pri voľbe najvhodnejšieho riešenia je napríklad potrebné dôkladne posúdiť vhodnosť statiky, pozrieť si orientáciu a sklon strechy, rozvody či naplánovať vedenie kabeláže. 

Ako prvý krok vám preto odporúčame obrátiť sa na odborníka so žiadosťou o vypracovanie detailnej analýzy úspory a návratnosti. 

 

Najdôležitejšie kritéria pri výbere dodávateľa fotovoltiky

Ako v každom segmente, ktorý zažíva rýchly rast, aj pri fotovoltických riešeniach môžete naraziť na firmu, ktorá nemá dostatočné skúsenosti. Je preto dôležité vyberať z dodávateľov, ktorí:

 • spĺňajú technické štandardy,
 • majú dobré kontakty na dodávateľov,
 • vedia zaručiť nielen dobré ceny, ale aj dodanie tovaru v dohodnutom čase,
 • vypracujú ponuku po dôkladnej obhliadke,
 • zabezpečia kompletný servis a monitoring,
 • majú pozitívne referencie na internete.

Financovanie fotovoltiky

V Tatra Leasingu vieme financovať fotovoltické panely od rôznych dodávateľov. Čo sa týka produktov, môžete si vybrať hneď z dvoch riešení:

 • Našou prvou voľbou je finančný leasing, ktorého výhodou je rýchle uzatvorenie zmluvy bez zbytočných papierovačiek. 
 • Ak preferujete vlastníctvo predmetu od prvého momentu, potom je pre vás vhodný spotrebný úver, pri ktorom si viete DPH uplatniť jednorazovo pri obstaraní. 

Ak ešte nemáte vybratého dodávateľa, radi vám sprostredkujeme kontakt na nášho partnera ZSE Energia.

 

financovanie fotovoltiky

Dotácie na fotovoltiku

Finančný lízing aj spotrebný úver je možné poskytnúť aj s dotáciou zo strany dodávateľa alebo iného spolupracujúceho subjektu, ktorý z časti alebo úplne pokryje úrok financovania. 

Rovnako v prípade štátnej dotácie sme pripravení vám pomôcť v celom procese.

Neváhajte nás preto kontaktovať, radi zodpovieme vaše otázky, vypracujeme vám ponuku financovania a prevedieme vás celým procesom nákupu a inštalácie fotovoltického systému.

Mám záujem

Váš názor nás zaujíma.

Len vďaka vašej spätnej väzbe sa môžeme zlepšovať. Ďakujeme vám teda za pomoc pri zlepšovaní sa.Mohlo by Vás zaujímať

Najčítanejšie články na našom webe

Ako výhodne obstarať firemné auto Ford

Zuzana Mišovičová Hámorošová

Ak potrebujete k podnikaniu auto, určite vás zaujíma, ako ho čo najlepšie financovať. Tatra Leasing prináša v týchto dňoch až dve akciové ponuky v spolupráci so značkou Ford. 

3 dôvody, prečo by mal podnikateľ využiť lízing

Zuzana Mišovičová Hámorošová

Lízingové riešenia patria dlhodobo medzi výhodné spôsoby financovania, keď chcete rozvíjať svoj biznis. A zďaleka nejde len o autá.

Na tieto kroky myslite pri kúpe firemného auta

Zuzana Mišovičová Hámorošová

Medzi kúpou vozidla pre fyzickú osobu a kúpou vozidla na firmu je podstatný rozdiel. Pri kúpe vozidla na firemné účely sa môže vozidlo stať majetkom spoločnosti, z čoho plynú výhody.

Zaplatíme vám 3 770 km na novom elektroaute

Zuzana Mišovičová Hámorošová

Oplatí sa elektromobil, aj keď je drahší? Za kúpu nového auta na elektrický pohon hovorí hneď niekoľko argumentov: sprísňujúca sa európska legislatíva, výrazne nižšie prevádzkové náklady, výhodné úrokové sadzby ako aj tisícky predplatených kilometrov.

Kúpa auta vyššej triedy s nízkymi splátkami

Zuzana Mišovičová Hámorošová

Páčia sa vám autá vyššej triedy, ale nezmestíte sa do stanoveného mesačného rozpočtu? Poradíme vám, ako tento problém môžete vyriešiť s novým lízingovým produktom.